www.motohalda.pl

MENU
  • Czy będzie kolejna edycja Motohałdy?
  • Legalne trasy motocyklowego enduro - problemy
  • Czy enduro szkodzi środowisku?
  • Mistrzostwa i Puchar Polski enduro
  • Kontakt

Motohałda – najlepsze polskie zawody enduro

Czy będzie kolejna edycja Motohałdy?
Legalne trasy motocyklowego enduro - problemy
Czy enduro szkodzi środowisku?

Motohałda – najlepsze polskie zawody enduro

Motohałda w czasach świetności była jedną z najbardziej znanych imprez motocyklowych w Polsce. Emocjonujący tor i słynna hałda „Wiesław” przyciągały setki zawodników i tysiące kibiców. Mistrzostwa enduro wciąż mają liczne grono zwolenników w naszym kraju.

Historia zawodów Motohałda

Motor

Motohałda jest jedną z najbardziej znanych w Polsce imprez cyklu enduro, czyli zawodów motocyklowych, w których zawodnicy pokonują trasy zarówno terenowe jak i asfaltowe. Pierwsza impreza pod nazwą Motohałda odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu, zawody szybko zdobyły popularność i dużą rozpoznawalność. Motohałda została poprzedzona zorganizowanym rok wcześniej (2009 r.) wydarzeniem Speedway Party. Były to zawody pokazowe, które na tyle spodobały się uczestnikom i kibicom, że zachęciły organizatorów do pracy nad zwiększeniem skali widowiska.

Każda ze zorganizowanych dotąd edycji zawodów Motohałda cieszyła się dużą frekwencją. Zawodników przyciągały przede wszystkim trudne, wymagające trasy w dzikim terenie, będące gwarancją dużych emocji zarówno dla biorących udział jak i dla kibiców.

Motohałda – unikalny tor koło Wałbrzycha

Organizowana w Wałbrzychu Motohałda zyskała popularność głównie dzięki specyfice toru, łączącego w sobie elementy dzikiego, nieokrzesanego terenu jak i sztuczne przeszkody, takie jak legendarny już nasyp „Wiesław”. Bazą zawodów był stadion Sobięcin w Wałbrzychu.

Wysoki poziom trudności zachęcał do startów najlepszych zawodników, ale jednocześnie nie zniechęcał tych mniej doświadczonych. W topowych edycjach brało udział nawet około 200 zawodników, rywalizujących nie tylko na motocyklach, ale także na quadach. Wałbrzyskie zawody z czasem stały się imprezą otwierającą sezon w ramach cyklu Mistrzostw i Pucharu Polski. Niestety z różnych względów, ich regularna organizacja została przerwana, przez co wydaje się, że impreza czasy świetności ma już za sobą.

Największe zawody enduro rangi Pucharu Polski i Mistrzostw Polski

Skok na motorze

Motohałda ze względu na wysoki poziom organizacji, szybko zyskała status zawodów rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro pod egidą Polskiego Związku Motorowego. Oficjalnie mogli rywalizować w niej zarówno zawodnicy nie posiadający licencji, jak i ci z licencją C, B i A. Znalazła się także kategoria dla młodzików w wieku 10-14 lat.

Motocykle enduro to specyficzne maszyny różniące się od motocykli crossowych ze względu na posiadaną homologację drogową. Dzięki temu można legalnie poruszać się nimi po drogach publicznych. Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Enduro w wielu przypadkach organizowane są na trasach, których znaczną część stanowi nawierzchnia asfaltowa. Jednocześnie motocykle muszą być przygotowane do pokonywania trudnego terenu, czyli jazdy cross-country.

Popularność enduro w Polsce można uznać za wysoką, biorąc pod uwagę problemy, z jakimi musi borykać się ta dyscyplina sportu. W naszym kraju brakuje tras z prawdziwego zdarzenia, na których zawodnicy mogliby trenować legalnie i – na tyle, na ile to możliwe – bezpiecznie. W większości odpowiednich terenów zalesionych i pagórkowatych w naszym kraju obowiązuje zakaz jazdy na motocyklu. Ze względu na działalność organizacji ekologicznych, zakazów wprowadza się coraz więcej. Brakuje także środków finansowych, sponsorów oraz wsparcia samorządów, aby przygotować odpowiednie trasy i utrzymać je także w czasie, gdy nie odbywają się oficjalne zawody. Problemem dla zawodów enduro jest także ekspansja pokrewnej dyscypliny motosportu, czyli cross-country. Jest to jazda stricte terenowa, gdzie zawodnicy korzystają z motocykli typu cross, które nie muszą posiadać homologacji i są przeznaczone wyłącznie do jazdy w terenie. W celu osiągnięcia jak największej popularności imprez, Polski Związek Motorowy zdecydował się na łączenie zawodów cross-country oraz enduro, co często wiązało się z koniecznością pójścia na kompromisy, głównie w kwestii charakterystyki toru i warunków przejazdów. W efekcie zawody te często spotykają się z krytyką miłośników enduro, ponieważ ich charakterystyka daleka jest od klasycznych wyścigów szosowo-terenowych, pamiętanych przez bardziej doświadczonych motocyklistów.

  • Enduro – poradnik dla początkujących
  • Klasy motocykli w zawodach enduro
  • Enduro – wybór motocykla
motohalda.pl